Hogyan kezeljük az émelygést és a hányingert terhesség alatt?
A terhesség alatt előforduló émelygés és hányás a leggyakoribb tünet, amit a nők tapasztalnak. Ez különösen igaz a terhesség első szakaszában, leginkább az első trimeszterben.
A szakértők becslései szerint a terhes nők akár 80%-a tapasztalja ezeket a kellemetlenségeket, természetesen különböző mértékben. Leggyakrabban a reggeli időszakban jelentkeznek, majd napközben enyhül a kellemetlen érzés. Általánosságban elmondható, hogy mire a kismama eléri a terhesség 20. hetét, a tünetek legtöbbször megszűnnek. Ritka az az eset, amikor valaki a terhesség teljes időtartama alatt kénytelen küzdeni a hányinger kellemetlen velejáróival.
A terhesség alatti émelygés és hányás összefüggésben van a terhesség ezen szakaszában bekövetkező hormonális változásokkal. Míg a pontos okok nem ismertek, a szakértők elsősorban a következő két hormon koncentrációjának növekedésével magyarázzák őket:
- Humán koriongonadotropin (hCG)
- Ösztrogén
Természetesen más hormonok is szerepet játszanak a kellemetlen tünetegyüttes kialakulásában. A progeszteronszint növekedésének következtében például lelassulnak a perisztaltikus mozgások a belekben, ami gyomor, illetve bélrendszeri tüneteket okozhat.
A probléma kezelésének és a tünetek enyhítése érdekében fontos, hogy bizonyos változtatásokat eszközöljünk az étkezési szokásainkban:
- Fogyasszunk többször kisebb mennyiségű ételt a nap folyamán, hogy a gyomornak legyen lehetősége kiürülni.
- Ne várjuk meg az evéssel azt a pontot, amikor már éhen akarunk halni.
- Fogyasszunk könnyen emészthető ételeket, például rizst, banánt, almát, pirítóst, gabonaféléket, stb.
- Kerüljük a nehéz, zsíros, vagy fűszeres ételeket.
- Mindig rágjuk meg alaposan az ételt.
- Ne feküdjünk le közvetlenül étkezés után.
- Reggel mielőtt felkelünk együnk pár falat könnyű harapnivalót, például kekszet.
- Egyszerre ne igyunk túl sokat, inkább többször keveset.
- Kerüljük a kávét és az alkoholt, illetve a kellemetlen szagokat.
Ha súlyosnak ítéljük meg a tüneteket, azonnal forduljunk orvoshoz, mert a rendszeres hányástól akár súlyos folyadékhiány is kialakulhat a szervezetünkben, amit azonnal pótolni kell orvosi felügyelet mellett.