Életmód, étrend várandósság előtt
Elnehezülten, vitaminhiányos állapotban magunk számára is nehéz reggelente felkelni és elindulni, hát még, ha egy piciny élet táplálásáról is gondoskodnia kell szervezetünknek!
Ezért nagyon fontos, hogy a várandósságnak, lehetőség szerint, feltöltött raktárakkal indulj neki. Nem mindegy, hogy kisbabád milyen alapokra építheti piciny életét.
Gondolj csak bele – ha egy magot gyenge minőségű talajba ültetsz, növekedésnek indul ugyan, de valószínűleg kicsi, satnya, halvány és beteges növényke lesz belőle. Ha ugyanez a mag tápanyagokkal felturbózott talajt kap, erős, egészséges és ellenálló élet jön létre.
Add meg hát kisbabádnak azt az alapot, melyből a legjobbat hozhatja ki!
Felkészülés – start – méregteleníts!
Egy méregtelenítő kúra akkor is hasznos lehet, ha úgy gondolod, eddig is egészségesen táplálkoztál. Olyan káros lerakódásokat takaríthatsz ki szervezetedből, ami később babádhoz is eljutna a méhlepényen keresztül.
Elkezdeni sosem késő, a legjobb azonban az, ha a 3 hónapos felkészülés teljes ideje már a méregtelenítés jegyében telik – nagyjából ennyi idő kell arra, hogy a szervezeted tisztává varázsold.
Ami viszont nagyon fontos, hogy a baba fogantatása után ne folytasd a méregtelenítést – a méreganyagok ilyenkor a véráramba kerülnek, babád pedig pontosan a vér által szállított anyagokból építkezik – nem mindegy, mi jut el hozzá.
Mire számíthatsz?
A felhalmozódott méreganyagoktól és mennyiségüktől függően eleinte fejfájást, levert hangulatot tapasztalhatsz – semmi baj, ez a méreganyagok ürülésének megkezdődését jelenti (képzeld, ha ezt szegény babád kapta volna!) – ezt az időszakot ügyesen lerövidítheted – a titok: igyál minél több folyadékot! Ha lehet, tiszta vizet, vagy zöld teát - annak semmi értelme, ha az ürülő mérgeket újabb mérgekkel, azaz cukros vagy mesterséges édesítőszerrel felturbózott, sokszor egészségesnek kikiáltott löttyökkel akarod eltávolítani (bármilyen fájó, de ide tartoznak a dobozos gyümölcslevek – még a 100%-osnak mondottak jelentős része is).
Az első hét elteltével már észre fogod venni, hogy kipihentebben ébredsz, energiaszinted nap közben magasabban lesz, erősödik immunrendszered, nő szellemi teljesítőképességed, sőt, a tisztulást bőrödön is tapasztalni fogod.
Innentől kezdve pedig nincs más dolgod, mint az egészséges életmódot választani – és most szuper dolgot mondok!
Egészségesen élni nem jár lemondásokkal és nem kerül többe sem, mint korábbi életmódod!
Nem hiszed? Nemsokára bebizonyítjuk!
Csupán egy kicsit máshogyan kell az alapanyagokat összeválogatnod – ezt pedig a méregtelenítés ideje alatt gyerekjáték lesz megszoknod.
Egy új szokás kialakítása átlagosan 21 napba, azaz 3 hétbe telik – Neked, 3 hónapod van rá!
És mondok még egy szuper dolgot: mivel tiszta szervezettel és a várandósság alatti egészséges életmóddal alapozod meg babád életét is, minden lehetőséget megteremthetsz rá, hogy Ő maga később ösztönösen az egészséges ételeket részesítse előnyben!
Kezdjük az alapoknál, melyek betartása az alapvető egészséges életmódhoz is elengedhetetlenek:
- tartósítószer és növényvédőszer-mentes élelmiszerek fogyasztása
- minimum 2 l folyadék/nap (ásványvíz, teák, frissen préselt zöldség- és gyümölcslevek)
- cukrok, magas cukor tartalmú élelmiszerek kerülése – helyettük gyümölcscukor, méz fogyasztása
- finomított lisztek kiiktatása – helyettük teljes kiőrlésű lisztek, péksütemények előtérbe helyezése
- magas rosttartalmú ételek fogyasztása(legjobbak a banán, sárgarépa, eper, édesburgonya, zabkorpa és a zabpehely. Ezek vízben oldódóak, így kevésbé puffasztó hatásúak azoknál, akik hajlamosak rá).
Ásványvizek – igen
Ha odafigyelsz rá, hogy alapvetően ne magas ásványtartalmú vizet fogyassz és időnként váltogatod is őket, elkerülheted, hogy egy-egy anyagból a szükségesnél nagyobb mennyiség halmozódjon fel szervezetedben.
Tea – igen
Egy új kutatás szerint a naponta fogyasztott fekete vagy zöld tea, akár megduplázhatja a fogamzás esélyét. Ha pedig már tea, akkor legyen célzott a választás - a cickafark, a barátcserje és a palástfű állítólag nagyszerűen serkentik a fogamzó képességet
Gyümölcsök – igen
A sokat emlegetett gonosz kis szabadgyökök olyan sejtrongáló molekulák, melyek nem csak a sejtek leghatásosabbak a magas C-vitamin tartalmú gyümölcsök. Mivel a C-vitamin elősegíti az egészséges hímivarsejtek képződését is, párod étrendjébe is jó, ha belekerülnek!
Mindenféle magvak – igen
Édesség és egyéb rágcsálnivalók helyett a legszuperebb választás, hiszen magas cink, magnézium, B6- és E-vitamin tartalmuk miatt a fogamzó képesség javításában segítenek. Teheted bármibe, amiben csak el tudod képzelni! A lenmag például nagyon gazdag omega 3 zsírsavban, ami nem csak a Te ereidet védi, de babád fejlődése szempontjából is értékes tápanyag. Ha lehet, nyersen (salátában, müzliben, stb.) fogyaszd, mert a hő (sütés, főzés) tönkreteszi a benne lévő tápanyagokat.
Vitaminkészítmények – igen
Étkezéssel sajnos ma már szinte lehetetlen bevinni mindenféle fontos vitaminból és nyomelemből a megfelelő mennyiséget, így a pótlás mindenképpen szükséges. Egy átlagos multivitamin készítményhez képest a már a felkészülés időszakában is fontos az úgynevezett „magzatvédő négyes”, a B2, B6, B11 és B12 vitaminok.
Miért érdemes már korábban szedni, mint a terhesség?
Mire észreveszed, hogy várandós vagy, babád már legalább 15 napos - az agy, a szervek kialakulása és az idegcső záródása ekkora pedig már megkezdődik.
Ha úgy gondolod, elég egyelőre csak folsavval (B11 vitamin) készülni, tudnod kell, hogy egymaga csak a problémák (velőcső záródás, agyhiány) 60-70%ának kivédésére alkalmas, míg együttesen az úgynevezett magzatvédő vitaminok (B2, B6, B11, B12) akár 90%-ban képesek kivédeni a fejlődési rendellenességeket.
Tengeri herkentyűk – figyelemmel
A tenger gyümölcseiből az ösztrogén (ha korábban fogamzásgátlót szedtél, szervezetedben felhalmozódhatott) lebontásánál fontos cinket és az érrendszer számára fontos omega-3 zsírsavat is feltankolhatod – nem beszélve arról, hogy az omega-3 zsírsav babád egészséges idegrendszerének fejlődéséhez is fontos lesz. A halak higanytartalmától való félelem – bárhogyan is szépítjük - viszont jogos lesz. Ez nem azt jelenti, hogy semmit sem szabad, csak figyelj rá, hogy az általában „higanydúsakat” (cápa, kardhal, nyers kagyló) most kerüld egy időre. Helyettük a rák, a lazac, a hekk és saját vizeink halai tökéletes választást jelentenek.
Koffein – mértékkel
Koffein tekintetében vegyesek az eredmények, a javaslat ezért csupán a mérséklés – napi 1-re. Ha ennél több volt eddig a mérce, akkor fokozatosan csökkentsd a mennyiséget, különben fejfájás lehet a vége.
Szénhidrátok – mértékkel
Kihagyni nem szabad, de a típusa fontos – a finomítottakat fokozatosan el kell hagyni. Na nem, mintha a kávéhoz hasonlóan fejfájást okozna a hirtelen váltás, csak hagyj időt magatoknak arra, hogy hozzászokjatok egy új ízvilághoz.
Fehérjék – mértékkel
Mivel a tápanyagok közül semmi sem hiányozhat, így a fehérjék sem maradhatnak ki, viszont érdemes a könnyebben emészthetőeket előnyben részesíteni. Ilyenek a szárnyasok és a halak, de ha éppen ahhoz van kedved, a növényi fehérjék táborából is bőven válogathatsz.
Tartósítók, ízfokozók – nem
Alapvetően sem egészséges „mű” anyagokat szervezetünkbe juttatni, de közöttük is van egy nagy ellenség, a glutamát. Még „szerencse”, hogy szinte minden felvágottban, ételízesítőben vagy tartós élelmiszerben ott van. A kis gonosz a prolaktin szint emelésével akadályozhatja a fogamzást. Prolaktin akkor termelődik az anyai szervezetben, amikor a tejelválasztást kell biztosítanunk – ez idő alatt viszont csökken a teherbeesés esélye – a természet okos, nem enged újabb utódot megfoganni, míg az előző is táplálásra szorul. Érdemes egy darabig némi időt a csomagolás átböngészésére szánni – ami eleinte ugyan jócskán megnyújthatja a bevásárlás időtartamát, viszont mivel hamar megtanulod, melyik gyártó termékeit veheted le a polcról bátran, pár hét alatt biztonsággal és a régi időmennyiség alatt futhatod meg a vásárlási köröket.
Mesterséges édesítőszerek – nem
Nem, nem és nem! nagyon igénybe veszik a májat, a legnagyobb méregtelenítőnket – tehát, mérgek! Érdemes időben lecserélni természetes édesítőkre őket.
Alkohol – nem
Ebben a témában azt gondolom, szigorúbb vagyok az átlagnál. Nem, nem azért, mert begyöpösödött lennék, de míg minden egyéb anyagnak csupán 1-4% jut el a magzathoz, addig az alkohol 25%-a (!) teszi ugyanezt. Igaz lesz mindez a szoptatásra nézve is.
A tervezett fogamzás előtt egy-egy pohárnyi alkoholtartalmú ital fogyasztása - amennyiben nem a lehetséges fogamzás idejére esik – ugyan nem fogja befolyásolni a lehetőségeket, de amennyiben úgy gondolod, hogy akár már várandós is lehetsz – egy időre búcsúzz ez tőle.
A leendő Apuka táplálkozása – fontos, igen
A hímivarsejtek mozgékonysága igenis befolyásolható, a jó hí pedig az, hogy nagyon egyszerűen. Az egymás hatását erősítő cink és szelén játszanak ebben nagy szerepet és mivel e kettős fontosságát már a gyártók is felfedezték – ha nem vagy biztos benne, hogy táplálkozással lefeditek a megfelelő mennyiséget -, a boltok polcain jó eséllyel találtok direkt cink-szelén tartalmú táplálékkiegészítőket.
Sport - ésszerűen
Sportolni nem csak - és főleg nem! – fogyási szándékkal, hanem az általános erőnlét növelésére, a stressz csökkentésére és a tökéletesebb keringés miatt alapvetően fontos – várandósság alatt pedig különös jelentőséggel bír!
Ha korábban nem sportoltál, mivel szervezeted nincs hozzászokva a terheléshez, a fogantatás után elkezdeni bármit is - már meggondolandó lesz.
Így ha eddig nem sportoltál rendszeresen, akkor most tökéletesen időben vagy ( hiszen ez a felkészülés időszaka J), hogy a hatékonyabb méregtelenítés elősegítése mellett hozzászokj a rendszeres mozgáshoz is!
A lényeg, hogy olyan sportot válassz, ami illik hozzád, képes kikapcsolni Téged a mindennapok rohanásából.
Ha olyan mozgásformába szeretnél belevágni, amit majd várandósságod alatt is folytathatsz, de nem tudod, mi lenne a legmegfelelőbb, adunk egy kis segítséget:
Ami várandósság alatt már tilos:
Ütéssel, eséssel és rázkódással (ugrálással) járó sport – tehát a küzdősportok és a tempós futás várandósság alatt így kizárt!
Amit és ahogyan lehet:
Jóga – felkészülés alatt a rá-, várandósság alatt pedig az összehangolódás jegyében, bármikor érdemes elkezdeni.
Pilates – ha várandósság előtt is végezted, akkor nyugodtan folytathatod tovább, ha azonban csak a fogantatás után szeretnéd elkezdeni, mindenképpen kérd szakember segítségét - nehogy olyan izomcsoportot erőltess meg, ami veszélyes lehet babád számára
Tánc – érdekes, de a táncról sem kell lemondanod a várandósság alatt. Persze nem az ugrálós formája az, amit végezhetsz, de van olyan edzéstípus, amit kifejezetten erre az időszakra találtak ki. Babád így már a pocakodban érezheti a ritmust, így fejlődik ritmusérzéke – aminek később nagy hasznát vehetitek – nem csak nyugtatóan fog hatni Rá a zene, de sokkal fogékonyabb is lesz minden dologra, amiben ritmus és dallam is van.
Úszás – várandósság előtt úszkálj kedvedre, közben viszont inkább a kismama úszást válaszd. Amire viszont nagyon kell figyelned, hogy a fertőzésekre való fogékonyság növekedésével az uszodák vizeiben tanyázó baktériumok is könnyebben megtalálhatnak – csak olyan helyre menj, ahol megbízható a víz minősége!
Futás – ami a felkészülés időszakában futás, az a várandósság első felében kocogás, a várandósság végén pedig legfeljebb tempós séta lehet már csak. Ezt a mozgásformát azonban orvosoddal szigorúan egyeztetve végezd, hiszen bizonyos szintű rázkódással jár, ami csak akkor veszélytelen, ha minden rendben van a várandósság során. Jobb az óvatosság.
Aviva, a speciális torna – a teherbeesés elősegítésére a ciklus során mindig más gyakorlatokkal javítja az alhas vérellátását, segíti a beágyazódást, vagy kíméli az esetleg már kialakulóban lévő embriót a ciklus második félidejében.
Bármelyiket is választod, a jóleső mozgásforma mindenképpen pozitív hatással lesz Rád, később pedig babádra is. A mozgás boldogságérzetet kelt, felkészíti izmaidat a szülésre (ez akkor is fontos, ha már most tudod, császármetszéssel fog világra jönni gyermeked – hiszen a regenerálódás folyamata sokkal gyorsabban lezajlik az edzett izmoknak köszönhetően), mindemellett csökkenti a visszeresedést és vizesedést is.
Nos. Ha nem is mindent, de a legfontosabb dolgokat górcső alá vettük.
Mivel egy tápanyagokban gazdag étrend és egy fitt életmód kialakítása a végső cél - egy dolog nagyon fontos - ne görcsölj rá és ne akard egyik napról a másikra!Ráérsz fokozatosan átállni, mindig plusz egy dologra.
Persze, ha neked csak úgy megy, hogy fenekestől felfordítod az eddigi világod, akkor hajrá, hajíts ki mindent lazán a konyhából és tervezd át teljesen a naptáradat!
A végeredmény a cél és az, hogy közben ne veszítsd el Önmagad. Az, hogy anyuka leszel, nem azt jelenti, hogy Te megszűnsz majd létezni – „csak” lesz az életedben még Valaki, akiért érdemes lesz magadra is jobban odafigyelni. Sokáig lesz szüksége még Rád J.