Mindig beszélünk arról, hogy szegény nők, milyen szerepekben kell helytállni. Félreértés ne essék, három gyermekes anyukaként írok, és a saját életünkben is látom, hogy az édesapáknak pont ugyanolyan nehéz lavírozni a szerepeikben, ugyanúgy meg akarnak felelni, jól csinálni, mint mi, édesanyák. Csak hoznak egy transzgenerációs mintát, melyben azt tanulták meg, hogy a férfiak nem sírnak, legyenek erősek és az érzelmeiket fojtsák el, tehát még nehezebben is mondják ki, amire valóban szükségük lenne. Nem szeretném mérlegre tenni, hogy kinek nehezebb, apának, vagy anyának. Abban hiszek, hogy partnerség van és ma, mikor az édesapákat ünnepeljük, szentelni szeretnék pár sort nekik, hogy hogyan tudnak ők is odafigyelni magukra, töltődni, önmagukért, mindannyiunkért.

Az alábbiakban támpontot nyújtok, hogy mit csináljon, aki elvesztette a fókuszt, már nincsen meg a motiváció, csak a mindennapi robot, nem találja az örömöt a tevékenységei során.

Milyen okok húzódhatnak meg egy ilyen érzés, élethelyzet mögött?

Nézzük először a motivációt.

A motiváció = energia. Az energia töltöttség szintje pedig azt jelöli, hogy mennyire vagy elégedett azzal, amit csinálsz. Mennyire vagy elégedett a helyzeteddel, mennyire tudod nap mint nap „utántölteni az elemeidet”?

Biztosan hallottál már ilyen mondatokat, vagy fogalmazódott meg benned: „Akkor is csinálnám, ha nem fizetnének érte!” illetve „Semmi pénzért nem csinálom tovább!”.

Hogy ezek között mi történik, kit, mivel lehet motiválni, hogy lehet az elégedettséget növelni, ötről – hatra lépni, akár egyénileg, akár egy csapat szintjén, a jó és a jobb teljesítményért, a mindennapi örömért, arra segítség a motivációs térkép által mutatott összefüggés és felismerések. Érdemes átgondolni, hogy, ki melyik kategóriába tartozik, mik a saját prioritásai. Komplex elemzéshez segítséget nyújthat a motivációs térképezés eszköztára, de a lehetséges kategóriákat átgondolva, önreflexiós kérdéseket feltéve is nagy felismerések születhetnek. 

A 9 motivációs preferencia a motivációs térképezése alapján (http://motivacios-terkep.hu/motivacios-terkeprol/):

1. A FELFEDEZŐ (Searcher)

jelentőségteljes, értéket teremtő munka

2. A SZABAD SZELLEM (Spirit)

szabadság, autonómia, független szellemiség

3. AZ ALKOTÓ (Creator)

új ötletek, innováció, kreativitás

4. A SZAKÉRTŐ (Expert)

specialista, szakértő, szaktudás

5. AZ ÉPÍTKEZŐ (Builder)

anyagiak, versenyző alkat, juttatások

6. AZ IRÁNYÍTÓ (Director)

hatalom, kontrol, befolyás, erős ráhatás

7. A SZTÁR (Star)

nyilvános elismerés, dicséret

8. A BARÁT (Friend)

emberi kapcsolatok, kapcsolódások

9. A MEGŐRZŐ (Defender)

biztonság, stabilitás, kiszámíthatóság

Érdekesség, hogy már volt lehetőségem Preiner Anna Mária jóvoltából kamasszal is kipróbálni angolul, nekik a pályaválasztásban is segíthet, illetve a fiatalokról szóló riport 3 példányos, kap a fiatal, a szülő és a tanár is, hogy hogyan tud a leghatékonyabban együttműködni a diákkal. Rendkívül széleskörű, az élet sok területén alkalmazható hasznos tudás, ha mindig átgondoljuk a mindennapi motivációnkat a tevékenységeink, céljaink tükrében. 

 Lendület vesztés?

 Sok evidens ok állhat a lendületvesztés hátterében. Néha a legegyszerűbb dolgok is eredményre vezethetnek. Mennyi idő jut pihenésre, mély alvásra? Mikor történt utoljára vérvétel, hogyan állnak a vitaminraktárak? Mennyire egészséges a táplálkozás, jut-e idő sportra, aktív kikapcsolódásra? Érdemes átgondolni, hogy a cél, ami felé haladsz, megfelelő-e számodra. Baumeister pszichológus professzor kutatási eredményeiben arra juttott, hogy az akaraterő tulajdonképpen véges és ugyanazt a tartalékot használjuk különböző dolgokhoz. 

A lendületről még a fizika is eszembe jutott. Egy tárgyat nehezebb mozgásba hozni, mint mozgásban tartani. Ez a tevékenységeinkre is igaz, ezért érdemes időben önreflexiót tartani, ha a saját teljesítményünkről van szó, hiszen egy jól kialakított mindennapi rutint könnyebb működtetni.

 Kiégés?

 Fontos, hogy rendszeresen megálljunk és megfigyeljük az érzéseinket, hogyan vagyunk a bőrünkben, mire van szükségünk, mikor szükséges az energiahordónkat újratölteni, hogy jól létben tudjuk élni a mindennapjainkat.

A minap az egyik ügyfelem felvetette, hogy mennyire hangos felismerés volt számára, hogy noha  a legtöbbször a munka-magánélet vonatkozásában emlegetjük a kiégést, ez bármelyik szerepünkben megjelenhet. Kiéghetsz a kapcsolatodban, apaságban, sportban, bármiben, ha nincsen meg az egyensúly.

Én vallom, hogy a kiégés mélyebb szakaszai már nem kezelhetőek, ott drasztikus, éles váltás kell, másképp nincsen kiút belőle. És emellett ritkán megy egyedül. Még egy kezdeti fázissal akár egy coaching folyamat is meg tud birkózni, bizony, nagyon résen kell lenni meddig terjed a kompetencia határ és időben felismerni, ha  a kliensnek pszichológus vagy pszichiáter lenne megfelelőbb. Na és akkor a hétköznapi ember hogyan ismerje fel?! Hogyan fog a saját jóllétünk fontossága beépülni a  mindennapi rutinunkba. A többségünknél hiányzik az egészséges önbizalom, mely fontos összetevője az önszeretet és az önbecsülés. Ha valaki nem szereti vagy becsüli önmagát, fog tenni magáért? Amíg ez nincsen rendben, beszélhetünk ám rezilienciáról, meg énidőről, töltődésről, nem fog működni. Lehet keresgélni az okokat… anyám nem akart, olyan az oktatási rendszer, amilyen, bántott xy… és sorolhatnám… a kérdés az, hogy meddig akar az egyén az áldozat szerepben ragadni, ami felmenti őt a saját felelőssége alól és mikor veszi fel a kesztyűt és mondja azt, hogy felelősséget vállalok az életemért, amiben ÉN vagyok a legfontosabb és a múltam nem én vagyok, az csak a történetem része.

Ez piszok nehéz. 40-50-60 éves emberek is pörögnek ebben a spirálban, miközben elmegy az élet. És akkor néha az élet térdre kényszerít. Amikor muszáj priorzálni, megállít, hogy legyen időd elgondolkodni scrollozás és a rendkívül fontos teendők közben. Jó esetben ad mégegy esélyt. Aztán van, hogy nem. Azt látom, hogy ciki segítséget kérni. Ciki azt mondani, hogy szarul vagyok. Sokan még maguknak sem merik bevallani, nem figyelik meg az érzéseiket. (Most ne menjünk bele a poroszos nevelési elv hosszú távú hatásába, arról majd később, máskor.) Könnyebb mosolyogva azt mutatni, hogy minden szuper. 

Gondold át, hogy te hogy vagy! Kezdd ezzel. Ha szórakoztat, számtalan tesztet ki is tölthetsz a neten. Ismerd fel, ha gond van. Nem fogom megmondani, hogy mit tegyél, hiszen neked kell felismerni, hogy mi az, ami visszatölti az energiahordód. De ha a te egyedi megoldásod már nem működik, kérj segítséget. Fejvadászként az első napomon megtanultam egy aranyszabályt: Google is your friend! Használd!;-) Vagy ha bátor vagy, kérj ajánlást, találd meg azt a szakembert , akivel megvan a szimpátia, kapcsolódás, akivel érzed, hogy tudsz együtt dolgozni, haladni az úton egy jobb élet felé. Aki Gizikének jó volt, nem biztos, hogy neked is jó lesz, néha nem első próbálkozásra lesz meg a neked megfelelő segítő, de ne add fel, menj tovább és csináld, mert önmagadnak te kell, hogy a legfontosabb legyél! 

Hol tartasz a karrieredben?

Egyre elterjedtebb szerencsére hazánkban is, hogy többféle karrierút is elérhető ugyanolyan anyagi megbecsülés mellett. Érdemes átgondolni, hogy mi miben vagyunk jók, mik az erősségeink, hiszen nem evidens, hogyha valaki több évet eltölt egy pozícióban, akkor csak az mutathat előre, ha vezetővé válik. Van, aki a területén általános, szerteágazó tudással tud érvényesülni, ebben érzi jól magát. Van, aki tehetséges vezető és hajlandó is fejlődni ezen a területen. Van, aki a saját témáján belül is szeret elmélyedni és szakértővé válni. Mindegyik teljesen oké, itt is a lényeg, az önazonosság, hiszen azt lehet hosszútávon jól csinálni, amiben hitelesek vagyunk önmagunk és a külvilág felé is.

 Megváltozott prioritások, életmód?

 Előfordul az ember életében, hogy megváltoznak a prioritások, érdemes rendszeresen ránézni az adott élethelyzetünkre és az életcélunkkal összhangban megszervezni a napi rutint. Előfordulhat olyan betegség, családalapítás, költözés, egyéb nagyobb változás, ami egy időre háttérbe szorítja a karriercélokat és nem szükséges teljes gőzzel robogni, hanem a tartalék lángon történő szinten tartás, vagy időleges recesszió is megfelelő. Alapvetően a mindennapok során a szokásaink szerint élünk, így kíméli magát az agy, hogy folyamatosan döntéseket kelljen hoznia. Pont ezért nehéz egy kialakult szokást megváltoztatni, és itt újra hivatkoznék a szükséges akaraterőre, hiszen másképp nem lehet változást elérni. Az akaraterő az izmainkhoz hasonlítható Baumeisterék szerint a legjobban. Fejleszthető, ugyanakkor ha túlerőltetjük, kimerül – éppen ezért ügyesen kell gazdálkodni vele, tehát ha épp van egy nagyobb változás az ember életében, akkor a munkájára fordítható erőforrás természetes módon csökken, ezzel jó, ha tisztában vagyunk. (Baumeister, R. F., Tierney, J. (2013) Akaraterő. Budapest, Ursus Libris Könyvkiadó)

 Beleuntál a munkádba?

 Érdemes feltenni a kérdéseket, hogy van-e egy kis megfáradás, lustaság e mögött? Milyen a kitartásunk? Tudjuk-e, hogy min dolgozunk és miért? Mi a munkánk célja? Van-e még kihívás a jelenlegi pozíciódban? A feletteseddel van-e lehetőség nyíltan beszélni arról, hogy kipróbálnál valami újat? Napjainkra már nem jellemző, hogy egy munkakörben egy cégnél éljük le az életünket. Az információs dömping, a felpörgött digitális életvitel is hozzájárul, hogy csökken a monotóniatűrés. Látni kell, hogy ez teljesen rendben van, és ha nem tudsz megújulni és tartósan fennáll, hogy unod a mindennapi munkarutinodat, akkor határoz meg egy reális célt, hogy hova szeretnél eljutni és kezdd el megtenni a szükséges lépéseket.

 Hitrendszer

 Érdemes ránézni arra is, hogy a viselkedésünk mögött nem húzódik-e meg kudarckerülés és ezen belül, “a nem kellek érzés”, annak kapcsán, hogy ha elbukok. Érdemes átgondolni, hogy a sikerkeresés vagy a kudarckerülés a jellemzőbb-e ránk.

 Mit tehetünk még ezen felül?

 A befelé fordulás, önmagunkra figyelés sokat segíthet, önismeretünk javunkra válhat most is. 

Ha úgy érezzük, nem tudjuk egyedül megoldani a helyzetet, orvosunk is segíthet, illetve növelhetjük a vitamin bevitelt is.

Fontos, hogy legyen egy cél, hogy hogyan akarjuk érezni magunkat, honnan hova szeretnénk eljutni, mi okoz örömet számunkra. Fontos, hogy el kell kezdeni csinálni, akár apró lépések mentén is, de haladni kell, mert akár a kis  sikerek felismerése, tudatos keresése, segíti a lendület visszanyerését, erőt ad és mozgásba hoz.

Támogatók keresése szintén egy fontos lépés, akik átlendítenek a holtpontokon, vagy csak akár a háttérből drukkolnak, szintén nélkülözhetetlen szereplői a sikerhez vezető útnak. Emellett lételemünk, hogy megosszuk az élményeinket, fontos egy empatikus szociális háló kiépítése.

Lista készítése arról, ami segít kikapcsolni és feltölteni, bármi, ami nem munka: mozgás, zene, kirándulás, filmezés, stb…

Érdemes átgondolni, hogy a múltban éreztük-e magunkat hasonlóan, és akkor mi  segített tovább lendülni.

 Előfordulhat, hogy semmi sem működik

 Akkor elő kell venni a bátorságot és váltani abból a szituációból, amiben épp benne vagyunk. Legyen ez akár munkahelyváltás, akár egy hosszabb nyaralás, egy új hobby, másfajta családi rutin kialakítása, randi kettesben a párunkkal, vagy elkezdeni megvalósítani egy régi álmot.

Pados Eszter
https://mentoring-sunshinycoaching.com/

Biztonságos grillezés a kicsikkel

Ráharapni egy zöldfűszeres olajban pácolt, vajpuha csirkemellre, parázs felett sütött cukkinivel, padlizsánsalátával, szaftos, napon érett paradicsommal és egy szelet kovászos kenyérrel… ugye, neked is összefutott a nyál a szádban? Hm, de mi lesz a gyerekekkel, tüzet gyújtani, éles késekkel futkosni a házból ki-be nem éppen gyerekbarát program… pláne, ha a kismama vagy és hugi, öcsi éppen útban van…

Utazás, nyaralás és várandósság

Kismamáktól gyakori kérdésként hangzik el a nyári időszakban, hogy vajon mik azok a tevékenységek, amelyeket biztonsággal végezhetnek, elmehetnek-e a régóta tervezett utazásra, nyaralásra.

Hogyan ébredj kipihenten egy fárasztó nap után?

Egész nap azt hallod, hogy… Anya? Anyaa? Anyaaa? Apa? Apaa? Apaaa? S mire odaérsz, hogy lefektetted a gyerekeket, a lábadon alig állsz és csak bezuhansz az ágyba, miután a gyerekek elaludtak. De persze elaludni nem fogsz tudni, hiszen azon töröd az agyad, mit felejtettél el? Holnap mit csinálsz másként!? Úristen, a mosás! Másnap pedig minden kezdődik előröl, és olyan érzésed van, mintha csak pár perce hunytad volna le a szemed. 

Iskola- és ovikezdés: hogyan legyen zökkenőmentes -legalább otthon- a tanév?

Az ősz kezdete nem csak a nyár végét jelenti, hanem az új tanév kezdetét is. Akinek nincsen gyermeke, az is megérzi, hogy itt újabb év kezdődött: többen utaznak a tömegközlekedésen, nagyobb lesz az autós forgalom és az utcákon is többen sietnek a dolgukra. Ha pedig iskola vagy óvoda van a közelben, ez mind hatványozottan igaz. De mit tehetünk annak érdekében, hogy már az elején elcsípjük a rendetlenséget? Nézzük meg, hogy ebben az időszakban hol képes a leginkább megjelenni a kupi és mit lehet tenni ennek megakadályozására!

Házi kedvenceink: Cicák, Kutyák!

A szőrös családtagok mellé érkezik a gyermek? Nézzük, mik azok, amikre érdemes odafigyelned a gondtalan együttéléshez!

Várandósság hetekben – 20. hét

Babád fejlődése Már jól és biztosan érezhetőek a mozgások első baba esetén is. Forog, ugrál, úszkál, nem unatkozik és mivel a magzatvíz jelentős mennyiségben nő, így elég helye is van minderre. A méhed felső része a köldök magasságában található már. A véredből…

Várandósság hetekben – 19. hét

Babád fejlődése Babádnak egyre jobban nő a haja, bőrén pedig megindul a magzatmáz képződése. A magzatvízből kortyol a magzatmázból leváló darabkákkal együtt – ebből lesz majd a magzatszurok, az első béltartalom (sötétzöld, valóban szurokszerű).  Szívecskéje 140/perc…

Várandósság hetekben – 18. hét

Babád fejlődése Sokat mozog, boxol, forog, rugdos mostanra, így szinte biztos, hogy már érzed a pici mozgásait. Tejfogcsírái mögött a maradandó fogak csírái is kezdenek kialakulni – Neked ezért különösen fontos a kalciumban gazdag étkezésre figyelni! Kialakulnak az…

Várandósság hetekben – 17. hét

Babád fejlődése A babád elnyeri végleges formáját, de növekedése innentől gyors ütemben folytatódik. A zsírlerakódás megkezdődik a bőre alatt, így mire megszületik, már nem lesz ráncos. Kézujjai mellett már lábujját is kóstolgatja és a köldökzsinórt is szájába veszi -…

Falmatrica kisokos, avagy tippek és trükkök a falmatrica felhelyezéséhez

Az 5 részes falmatrica-cikksorozatunk első részében megnéztük, kiknek is ajánljuk a falmatricával való dekorálást. A mostani részben pedig megnézzük, mire érdemes figyelni a falmatricák felhelyezésekor.

Anyacsak1van – túlélőkalauz 2 kisgyerekhez

Éppen csak túl vagy a “nemalvásos” időszakon, végre jut egy pici időd magadra, mert a babád már 1-2 éves, szinte “önálló”. A nagyival is elvan, néha egyedül is játszik, sokat mosolyog. Esetleg már oviba megy, egyedül iszik, szépen fejlődik. És ekkor érkezik az örömhír: úton a kistesó! Mi lesz most? Hogyan fogsz tudni egyszerre két apróságot is ellátni, mindent megadni nekik? Hiszen nem tudsz kétfelé szakadni. Szeretnénk Neked segíteni pár hasznos tanáccsal.

Várandósság hetekben – 16. hét

Babád Kisbabádnak már szempillája is van, testét pedig egy piheszerű szőrzet borítja (ez a lanugo). A bőre olyan vékony, hogy átlátszanak rajta az erek. Végtagjai teljesen kifejlődtek, csontosodnak, ízületei is jól működnek; markol, rúg, bukfencezik – mint egy kis…

Várandósság hetekben – 15. hét

Babád Mivel a baba ízlelőbimbói már működnek – így a csípős ételeket, ha lehet, kerüld – hiszen a magzatvízben megjelenik az általad fogyasztott ételek íze. Szemöldöke is megjelenik lassan, bőre viszont olyan vékony, hogy az erecskék még átlátszanak rajta. Már hall is…

Várandósság hetekben – 14. hét

Babád fejlődése Ujjai végén a körmöcskék már megjelennek  és akármilyen hihetetlen,  hajszálai is elkezdenek nőni. Teljes hossza 10-12 cm (ülőmagasságot ilyenkor már nem szokás mérni), súlya pedig 40-45g körüli. Mi történik Veled? Általános vizsgálatokra és…

Várandósság hetekben – 13. hét

Babád fejlődése Ülőmagassága 65-78 mm, teljes hossza kb. 10,5 cm, Súlya 25-30g körüli.Leginkább belső szervei fejlődnek a héten, a belek és az emésztőrendszer több tajga mellett a baba pajzsmirigye is mostanában kezdi meg működést. Emiatt a jód fontos lesz számára….

Várandósság hetekben – 9-12. hét

A 9. hét Ha ekkor történik a következő ultrahangos vizsgálat, már minden bizonnyal valódi baba-alakot látsz! Szem, szemhéj, fülkagyló vonalai már látszanak és babád egész csepp testével képes már mozogni. Végtagjai is külön mozognak, sőt már az ujjacskái is külön…

Várandósság hetekben – 5-8. hét

Ha eddig nem is vettél észre semmit (ha most visszagondolsz, lehet, hogy már a 3. héttől éreztél ilyesmit, csak nem gondoltad, hogy ez lesz belőle :-)), most már érezhető változások indulnak be testedben – mell és alhas feszülés, szédülés, fejfájás a lecsökkent vérnyomás miatt, gyakori pisilési inger az alhas vérbősége miatt, émelygés és hányinger a hormonális változás miatt, illetve a legszembetűnőbb – a menstruáció elmaradása vagy gyenge formája.

Várandósság hetekben – 1-4. hét

Abban megegyezhetünk, hogy akár várt, nagyon várt, akár nem várt, „véletlen” fogantatásról beszélünk, az életed innentől kezdve teljesen megváltozik.
Szeretnénk Neked abban segíteni, hogy minél több hasznos információhoz juss a várandósságoddal kapcsolatban, s ezáltal reméljük, hogy magabiztosan, nyugalomban, derűvel tudsz végighaladni az előtted álló, folyamatos testi, lelki változásokon.

Mit érdemes megtanulnom magamról, ha gyermekem született?

Amikor először a kezembe adták a lányomat, alig láttam Őt. Remegtem, mint egy nyárfalevél. A könnyeim eltakarták előlem. Megszámlálhatatlanul sok gondolat cikázott a fejemben, szinte fel sem tudtam fogni a pillanatot, csak sodortak magukkal az események, érzések, gondolatok. Egyszerre voltam boldog, büszke, megérintődött, és volt bennem félelem, szorongás, és végtelen tettvágy. Ott és akkor szinte magamon kívül suttogtam a lányomnak, és talán picit magamnak is: „Vigyázni fogok rád.”

A szenvedélyek bűvöletében

Több vicces posztot is láttam mostanában, mémeket arról, hogy a szülők nem tudják, hogy tanszereket vegyenek vagy inkább még több bort, hiszen megint bizonytalanságot kelt a negyedik hullámról áradó kommunikáció. Megosztok pár gondolatot, ami szubjektíven felmerült bennem ezzel kapcsolatosan, hiszen orvos nem vagyok.

Jutalmazás – Hogyan csinálhatom tudatosan és jól?

A jutalmazással kapcsolatban nagyon sok információt olvashatunk, illetve gyakran tévhitek is terjednek róla a köztudatban. Most néhány gondolatban, a teljesség igénye nélkül, nézzük meg, hogyan tudunk “jól” jutalmazni, mi számít arányos jutalmazásnak, mitől tud jól működni a jutalmazás, illetve mire kell feltétlenül odafigyelnünk alkalmazása során.

A dolgozó kismama

Ahogy örömet okoz a két csík a teszten, hirtelen annyi félelem és kétség is megjelenik a kismamákban. Járjuk egy körül ezt a témát munkajogi szempontból.

Családalapítás – de miből?

A családalapítás életünk egyik legfontosabb döntése, amit leginkább érzelmeink befolyásolnak. A gyermekvállalás viszont felelősség, és mint ilyen, óhatatlanul pénzügyi kérdés is. Mit tehetünk, hogy az anyagiak helyett a babavárás örömére tudjunk koncentrálni?

Turmix ötletek, avagy vitamin bombák a családnak

Tízórai és uzsonna? Egy kiadós turmix vagy smoothie a legjobb választás lehet a gyerekek számára is. Amellett, hogy szuper egészséges, olyan gyümölcsöket és zöldségeket is belecsempészhetsz, amiket magában nem eszik meg a kicsi. Igazi Jolly Jokerek!

Elegáns nőiesség?

Szaranya A férjem szerint manapság már nem igazán létezik ilyen fogalom. Én szeretnék ennél optimistább lenni, de az tény, hogy ritka. Vajon miért veszik ez el? Emlékszem, mikor drága jó nagymamám 80 éves elmúlt már, de mikor elindultak nagypapámmal sétálni (inkább…

Dekoráljunk falmatricával a gyerekszobában!

Szaranya 5 részes cikksorozatunkban a MÖKKI design faldekorációs szakértői segítenek körüljárni a falmatricával való dekorálást. Az első részben megnézzük, kiknek ajánljuk a falmatricát és mikor érdemes inkább más dekorációs eszközt választani.   Az üres falak…

Carpe diem vs valóság

Szaranya Hogy vannak most a szülők valójában a másfél éve tartó vírus helyzet hatására? Kivel tudnak erről beszélni? Mi az elvárható és hol vannak a határaink? Mit tegyünk, hogy elég jól legyünk mindezek ellenére vagy közepette?   Mi történt 2020 februárja óta?   A…

Kuckót a gyerekszobába! 🙂

SzaranyaEz lehet sátor, bunker, bármi, ami pont akkora, hogy gyermekünk, és még a testvér, vagy a legjobb barát elfér benne.  A saját gyerekszoba is személyes territóriumukat jelöli ki csemeténknek, de annak „védettsége” nem azonos a bunkiéval.  A saját bunkert a…

Te is mindent megoldasz mások helyett?

SzaranyaValamelyik nap kint voltunk reggel a kutyákkal a futiban. Fire egyik lába alatt átfutott a póráz. Ki tudott volna lépni belőle. Én lehajoltam és megemelve a lábát, megigazítottam a pórázt és elindultunk haza. Barátnőm rám nézett és megkérdezte, hogy ugye…

Napvédelem a gyermekek számára

Megérkezett a nyár, mindenki élvezi a napsütést. Azonban fontos odafigyelni a saját és gyermeikeink bőrére is. Enek fontosságáról nem lehet eleget beszélni , mindig aktuális téma. dr. Kovács Barbara a Caola Zrt. szakértője írt ebben a témában egy rendkívül hasznos…

Kinőtte a gyermeked a kiságyat?

Minden gyermek életében eljön az a pont, amikor kinövi a gyerekszobát. Ilyenkor aktuális a komplett ifjúsági-bútor vásárlás. Általában a 9 – 13 év közötti időszakban hangzik el leggyakrabban a kérdés: mikor alakítjuk át a szobámat?Hatalmas lépés ez a felnőtté…

Az Apavédő

Hogy miért lettem „Apavédő”? Számomra mit jelent ez?Hitvallásommá vált, hogy minden családfenntartónak legyen egy komoly személybiztosítási védelme.Ez egy nagyon szomorú történetnek köszönhető, ami gyökeresen megváltoztatta a szakmához való hozzáállásomat.2004….

Iskolaérett család

Rengeteg szó esik arról, hogy egy nagycsoportos ovisnak mi mindent kell tudnia, minden készségekkel és kompetenciákkal kell rendelkeznie az első osztály megkezdése előtt. Emellett viszont nagyon kevés szó esik arról a holisztikus szemléletről, ami talán a siker kulcsa…

EQ az új IQ?

Ma már a csapból is folyik a sok beszélgetés az érzelmi intelligenciáról, azaz az EQ-ról. Pontosan mi is az EQ? Egyáltalán miért kell, és kinek kell? Mi a különbség az IQ és EQ között? A gyereknél szükséges-e, kell-e fejleszteni az EQ-t? Hiszen a szomszéd anyuka sem…

Férfiút! Nézzük most más szemüvegen át.

Férfiút! … Neked is a munkahelyi karrier ugrott be elsőre? Elhiszem. Nézzük most más szemüvegen át. Ismered a SHREK meséjét? Eszedbe jut a hagymás példa, ugye? Képzeld el, hogy hogyan épül fel az identitásod, ha egy képzeletbeli hagymaként tekintesz rá. Mik jutnak…

Mókás nyári játék ötletek a szünetre

A nyári szünet beköszöntével sok szülőnek fejtörést okoz, hogy milyen programokkal foglalja le gyermekét. Az óvodás korosztályt még jobban kell felügyelni, míg a kisiskolások hajlamosak látványosan unatkozni. Rengeteg érdekes program közül lehet válogatni a környéken,…

Elfogadás a szülők felé

Rossz szemmel néznek rád, amikor a gyermeked őrjöng? Otthon gyakran tépelődsz, amikor volt egy vita a családban? Kerülöd a családi összejöveteleket? Eltitkolod a családtagok elött a nehézségeket? Sajnos mindezek azt mutatják, hogy a családokban sokan nem éreznek kellő…

Percről-percre változol – Minden, amitől nem kell megijedni

Kisbabád életének már az első pár napján, az elkövetkező hónapokban pedig látványos gyorsasággal változik. Bőrének és szemének színe, fejének alakja, súlya stb. – szinte minden nap fogsz rajta némi változást észlelni. Kisbabád bőre A kórházak szülészeteinek egy része…

Mit is jelent a „kiégés”? Milyen jelekre érdemes odafigyelni

Gyakran halljuk, olvassuk, benne van a köztudatban a “burnout” kifejezése. Miben lehet “kiégni”? Szerintem bármiben, amit az ember rendszeresen csinál…:-) Az általam, a témában legjobbank tartott könyvben sincs “definíció”.  Talán a legegyszerűbb megfogalmazás,…

Gyerkőcök az oviba, anya vissza dolgozni. Vagy mégsem?

Amikor megjön a határozat vagy csörög a telefon… Érzelmi cunami. És rengeteg kérdés, bizonytalanság. Aggodalom a gyermekért és magunkért, borul a rendszer és a rutinok, megannyi tervezni, intézni való, és végre talán egy covid mentes nyár, élvezni kéne az utazást,…

Baba matrac választás a család legkisebb tagjának!

A gyerekágy és a baba matrac fontos szerepet játszik az új családtag életében, hiszen ott tölti majd idejének nagy részét. A babák életük első hónapjaiban akár 17 órát is alszanak, így fontos, hogy a csöppség komfortosan érezze magát. Ha a baba boldog, a mama is boldog!

Dühroham? Hiszti? Mi történik a gyerekemmel?

Megjelenik előtted is a kép? Ott állsz a gyermekeddel egy hatalmas áruház kellős közepén. Ő egy játékot AKAR,TELJES ERŐBEDOBÁSSAL és te nem tudod neki eljuttatni jól az üzenetet, hogy azt most nem viszitek haza…ÉS AKKOR ELSZABADUL A POKOL: csápolás, sírás,…

A fészekrakás öröme a babatervezéstől indul

Ahhoz, hogy a madarak fiókákat tudjanak nevelni, előbb fészket kell rakniuk. Már első alkalommal is tudják, hogy milyen formájú legyen a fészek, és hogy milyen anyagból építsék. Ez az ösztön bennünk, emberekben is megvan. Nőben és férfiban egyaránt. Már a párunkat is…

13+1 tipp a könnyebb mindennapokért

Olyan ötleteket olvashatsz lejjebb, amelyek segítenek abban, hogyan kezeld jól az idődet, avagy miként legyél hatékonyabb, kevesebb energia befektetéssel Ez az a terület, ahol a pontos tervezés és a rugalmasság, a folyamatos önreflexió kéz a kézben jár. Konkrét, a…

Hogyan bátorítsd introvertált gyermeked?

Ha gyermeked félénk vagy introvertált, akkor biztosan tudod, hogy megfelelő tanórán kívüli tevékenység megtalálása kihívást jelenthet… A népszerű csapat sportok, iskola utáni programok több szorongást okozhatnak, mint bármi más.

3 ok, amiért ne halogasd, ha gyereked játszani hív

Látod magad előtt? A gyereked játszik a szőnyegen: éppen garázst épít nagyban a kisautóinak. Közben daruzik, brümmög halkan vagy hangosan motyog is hozzá. Egyszer csak hangosan kikiált a játékból: -ANYU! GYERE! És akkor a fejedben elkezdi tekerni a mókuskereket a…

Gyermeknevelési IQ: A szülők 40 százaléka nem büntet

A szülők negyven százaléka arra törekszik, hogy ne büntesse meg a gyerekét, inkább elmagyarázza neki a helyes viselkedést – derült ki az eletrevalogyerek.hu Gyereknevelési IQ elnevezésű online felmérésből. A tesztet háromezer szülő töltötte ki, többségük…

Így rendezd be a gyerekszobát életkortól függően!

Rengeteg lehetőséget és egyben kihívást is rejt magában egy gyerekszoba berendezése. Mivel a gyerekszobabútor kínálat óriási, és a dekorációs megoldások között is könnyedé elveszhetsz, így amit tehetsz az az, hogy a gyerkőc korának megfelelően minél több praktikus…

18 ötlet, hogyan rendezd be a gyerekszobát

A gyerekszoba kialakítása a szülők egyik igen nehéz feladata, hiszen a csemeték gyorsan változnak, így nehéz olyan kuckót tervezni amiben akár évekig is szívesen játszanak, tanulnak. Egy-egy felújítás kapcsán próbáljunk arra törekedni, hogy minél hosszabb ideig jól…

Hogyan rendezd be a gyerekszobát, ha két gyerkőcöd van

A gyermek a legnagyobb áldás és a legszebb ajándék minden családban. Izgatottan várjuk a kisbabát, és már hónapokkal a születése előtt elkezdünk készülődni: ruhákat, játékokat vásárolunk, és hozzáfogunk a gyerekszoba kialakításához és berendezéséhez. Komoly töprengés…

Így rendezd be praktikusan a kisméretű gyerekszobát

Jelige: kis helyen is ügyesen! Veled is előfordult már, hogy a Pinteresten látott csodás képektől azonnal szárnyalni kezdett a fantáziád? A fejünkben nagyon könnyű összeállítani az álom gyerekszobát, de ezt sokszor követi egy olyan pillanat, amikor rádöbbenünk, nem…

A bababiztos otthon kialakítása

A bababiztos otthon megteremtése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a gyermeked biztonságban legyen. Bár az újszülöttek még nem kúsznak-másznak mindenfelé, de néhány hónap és a babád felfedezőútra indul. Jobb, ha nem élesben derül ki, hogy az otthonod még nem bababiztos,…

A várandósság 11 stációja, amire jobb, ha előre felkészülsz

Pár hét, és megszületik a kislányunk, alig várjuk, hogy találkozzunk vele, egyre izgalmasabb, egyre beszűkültebb ez az állapot. Egy pszichológus kollégám mondta korábban, hogy a várandósság önmagában felér egy önismereti folyamattal… és igaza lett. Íme, 11 dolog, amit…

Mi az a fészekrakó ösztön?

Szekrények átrendezése, a fűszerek ábécé sorrendbe rendezése, minden apró porcica eltűntetése – ismerős? A sort hosszan lehetne folytatni, a kifestésen át, a nagytakarításig. Ez az a rituálé, amelyen sok várandós nő átesik és nem más célt szolgál, mint az otthon…

Rugalmasság: Mitől ellenállóbb egyikünk, mint a másikunk?

A rugalmasság olyan mentális tulajdonság, amelyből egyikünknek több jutott, mint másoknak kevesebb. Vannak, akik túlélnek több súlyos nehézséget is, míg mások számára a legkisebb megpróbáltatás is túl soknak bizonyul, akár bele is roppannak. Márpedig az élet nem…

Szívesen kölcsön kérnék egy kis szupererőt, hogy jobb legyen

Néha bizony mindenki elfárad. Ha sokat gyalogoltunk, egyszerűen leülünk pihenni. Ha sokat dolgozunk, akkor lazítunk egy időre. Hogy jobb legyen, és tudjuk tovább folytatni. De ha lelkileg fáradtunk el, akkor mit tehetünk? Kérjünk kölcsön egy kis szupererőt?…

Ez a 7 mondat segíthet a szorongó gyereknek

A szorongás alól nem kivétel sem a gyermek, sem a felnőtt. Az ovis csúfolódás, egy iskolai beadandó, felmérő vagy a munkahelyi, családi gondok is előidézhetik a félelmet. A szülők egyik fő feladata az, hogy enyhítsék gyermekeikben a feszültséget. Lisa Petsinis…

Már a kétéves gyerekek fele „kütyüzik”.

Kutatás: már a kétéves gyerekek fele „kütyüzik” 2019. 11.07., csütörtök, 16:00 | MTI A gyerekek digitális eszközhasználatáról készült kutatás az ELTE-n több mint ezer szülő megkérdezésével. A felmérés szerint a gyerekek egyre korábban és nagyobb arányban használnak…

Az őrületbe kergetnek a gyerekeid?

Jól csinálod! – Egy pszichológus üzenete mindenkinek, aki rossz anyának érzi magát Rossz anyának érzed magad, akit néha őrületbe kergetnek a saját gyerekei? Íme a feloldozás egy pszichológustól, akinek üzenetét egy blogger anyuka osztotta meg – minden magában…

Sztárolt gyerekek és a kudarctűrés

SzaranyaEgy szülő számára a gyermeke egy csoda, mindenben a legjobb, legszebb, legfantasztikusabb. Ez így is van rendjén. Gyakran azonban a nevelés során ezt az érzésünket direkt közvetítjük gyermekünk számára, azaz mindent csodálattal figyelünk, amit gyermekünk…

Hisztimanók a családban – avagy mit tehetek, ha manipulál a gyerekem?

Szaranya Bizonyára előfordult már velünk is, vagy másoknál is láthatunk hasonló esetet, mikor egy gyerek hisztizik a boltban, krokodilkönnyeket hullat, mert valamit nem veszünk meg neki, valamit nem kap meg. Ilyenkor gyakran mi is frusztráltak leszünk, és…

„Bezzeg”-gyereknek lenni nem könnyű

SzaranyaBiztosan mi is emlékszünk gyerekkorunkból azokra a bizonyos mondatokra, hogy „Bezzeg a szomszéd Pistike…..”. Észrevétlenül ezek a „Bezzeg”-gyerekek a családunk részei lettek: a „Bezzeg”-gyerek mindig ügyesebben tornázik, mindig szófogadó, csendben tud maradni,…

Ölelős mese

Rád vártamMoffi dühöngött. A feje búbja is vöröslött belé. Száz lába közül huszonöt pár toporzékolt, a maradék huszonöt pedig csapkodott mindent, amihez csak fért. Moffi egy kis zöld csíkos százlábú gyerek volt. Már napok óta nem tehette ki egyetlen vékonyka…

Segítség! Intézményváltás!

SzaranyaMikor kerülhet erre sor intézményváltásra? Intézményen kívüli tényezők miatt: Az intézmény bezár: Ebben az esetben sajnos nekünk, mint szülőnek nem sok ráhatásunk van arra, hogy az intézményváltás megtörténik vagy nem. Ebben az esetben legfőbb feladatunk, hogy…

Szeretnéd, hogy már akkor rád figyeljen, amikor először szólsz neki? -Itt a recept!

  Van egy sztorim! Szerintem ismerős lesz neked is, ha gyereked van…. A kisfiam csak minden harmadik kérésemre hallgatott. Ekkor elkezdtem gondolkodni, hogy ne járjak úgy pszichológusként, mint Alíz a róla szóló mesében: ”Adnék én jótanácsot, de nem hallgatnék…

Gyereknek gyerek a barátja!

A te gyermeked, hogy viselkedik, amikor megtudja, hogy barátaival lehet? Örömében pattog, visít, tapsol? Ha igen, tudható, hogy jó közegben van !   De vajon miért élvezi ennyire társai közelségét? Mi az a plusz, amit ők adnak neki, amit TE NEM TUDSZ? Csak a játék…

Bandázz úgy, hogy te legyél a bandavezér!

Ha családban élsz, gyerekeid vannak, nagyon fontos, hogy olyan pozíciót teremts meg magadnak, ami támogatja, hogy hatékonyan, nyugodtan, boldog légkörben érd el, hogy “vezető szerepbe kerülj”. Tehát gyermekeid könnyedén elfogadják döntéseidet és hagyják magukat…

“Anya, mesélj még!”

“Anya, mesélj még!” “Anya, meséld el még egyszer!” Gyakran hallhatjuk a fenti mondatokat gyermekünktől, és ugyan sokszor érezzük nyűgnek a mesélést, mert fáradtak vagyunk, nézzük meg alaposabban, miért is olyan fontos a gyerekek számára a mese. A mesével elültetjük…

Így ápold a bőröd, hogy ne árts a babának

Szépség sarokA babavárás kezdeti időszaka romantikus, rózsaszínfelhőbenúszós. Majd kibújsz a bőrödből boldogságodban és a párod, férjed nyakába veted magadat. A testedet elárasztják a hormonok és úgy érzed, a világ is a feje tetejére állt – aztán jönnek azok a kevésbé…

Az elég jó családi nyaralás

SzaranyaMik segítenek abban, hogy emlékezetes és mindenki számára komfortos nyaralása legyen egy családnak? Adok ehhez kérdéseket és bízom benne, hogy válaszokat is. Olyan fogalmakat említek, amiket azt gondolom, nem lehet megkerülni ahhoz, hogy igazán emlékezetesen…

Színes nyári táplálkozási tippek

SpájzA nyári szezon sok értékes idény zöldséget és gyümölcsöt kínál, amelyekkel érdemes színesíteni a táplálkozásunkat. Használjátok ki! A mai nap ezekről gyűjtöttem össze pár érdekes információt és felhasználási ötletet.A zöldségek és gyümölcsök szerepe egészségünk…

Bensőséges családi fotózás

Rád vártamSzámomra a családi fotózás sokkal inkább dokumentarista fotózás, semmint pontosan beállított pózok sokasága. Legjobban azt szeretem, ha észrevétlen maradhatok, mint egy légy a falon (vagy egy pillangó a faágon, ha szabadtéren fotózunk). Hagyom, hogy a család…

Kuckót a gyerekszobába! 🙂

SzaranyaRossz és jó konfliktuskezelés – mi a különbség?Egy magánéleti vagy munkahelyi konfliktus rendkívül stresszes lehet, főként, ha nem oldjuk meg, hosszú távra kihatnak lelkivilágunkra, egészségünkre és mindennapjainkra. Ezért fontos, hogy megfelelően megbeszéljük…

Születésfotózás – interjú Halász Judittal

Valaki új – A SZÜLETÉS MINDEN ESETBEN CSODA, EGY ÚJ ÉLET ÉRKEZIK A FÖLDRE. EZ AZ ESEMÉNY ÓRIÁSI ÉRZELMI VIHAROKAT KAVAR MINDENKIBEN, AZOKBAN IS, AKIK ÁTÉLIK, ÉS AZOKBAN IS, AKIK CSAK VÉGIG KÍSÉRIK. OLYAN ENERGIAÁRAMLÁSOK MOZOGNAK, AMIKET NEHÉZ KÉPBE SŰRÍTENI, MÉGIS…

Hello, ez itt a „4.trimeszter”

Rád vártamUgyan az elnevezés elég ellentmondásosan hangzik (tri = 3 szakaszra utal), a 4. trimeszter jelensége mégis létezik. Ha megnézzük az állatvilágot, a legtöbb esetben a világra hozott utód néhány órán belül képes arra, hogy felálljon, édesanyját megtalálja vagy…

Megérkeztél hát… – a születés utáni első pillanatok

Rád vártamAkár természetes úton, akár császármetszéssel jött világra gyermeked, az első reakciód biztosan az volt, miután hallottad felsírni, hogy minden rendben van-e? Valóban egészséges? Hiába mutatnak ugyanis mindent megnyugtatónak az ultrahang és a vizsgálati…

Hogyan alakítsunk ki egészséges táplálkozási szokásokat a gyerekeknél_1.rész

SpájzHogy alakítsunk ki egészséges táplálkozási szokásokat a gyerekeknél? – 1. rész A gyerekek táplálkozási szokásainak kialakítása mindenképp egy folyamat. Igazából nem szívesen használom az “egészséges”, “egészségtelen” címkéket, mert úgy gondolom, hogy rengeteg…

Ha úgy érzed rossz anya vagy

ROSSZ ANYA VAGYOK És úgy gondolod, hogy igazad van…ugye? Mert ma elvesztetted a türelmed és kiabáltál a lányoddal. Mert ma elfenekelted a fiad. Mert ma egész délután bekapcsolva hagytad a TV-t, hogy főzhess vagy takaríthass, vagy dolgozz, aludj, vagy csak egyszerűen…

Várandósság hetekben: 37 – 40. hét

Rád várva 37 – 40. hét37. hét Babád fejlődése: Piheszőrök lassan eltűnnek, legtovább a karokon, háton és fülecskék élein maradnak – akár születése után is. Ne félj, ezek idővel kihullanak! Már nem tud nagy mozdulatokat tenni csak fészkelődni a helyszűke miatt, így…

Várandósság hetekben: 33 – 36. hét

Rád várva 33 – 36. hét33. hét  Babád fejlődése: A pici már képes tájékozódni a méhen belül, szeme érzékeny a fényre – pupillája tágul és szűkül, így homályosan, de már látja a körvonalakat. Érzékeli a különbséget világosság és sötétség között. Már majdnem olyan, mint…

Várandósság hetekben: 29 – 32. hét

Rád várva 29 – 32. hét29.hét Babád fejlődése: Haja már szépen megnőtt, amit 4D ultrahangon nagyszerűen láthatsz, bőre is láthatóan egyre kevésbé ráncos. Fejecskéjét már a fény felé fordítja, így kislámpával pocakodon átvilágítva játszhatsz akár Vele. Agya már…

Várandósság hetekben: 25 – 28. hét

Rád várva 25 – 28. hét25.hét Babád fejlődése: Egyre kisebb lesz a helye, így a tipikus magzati póz már megfigyelhető. Nem olyan megterhelő ez számára, hiszen 16-20 órát is alszik egy nap. Napi 3-4 liter magzatvizet nyel (ne aggódj, a magzatvíz folyamatosan…

Várandósság hetekben: 21 – 24. hét

Rád várva 21 – 24. hét21.hét Babád fejlődése: Az ízeket mostanra már meg tudja különböztetni, így akár miatta is lehet, ha megkívánsz valamit. Bőre még mindig ráncos, mivel nincs még elég zsír alatta. Hallása is egyre jobb, így az erős, hirtelen zajokra élénk…

A fejlődő magzat tápanyagforrása

SpájzA fejlődő magzat tápanyagforrását az anyai szervezet biztosítja, épp ezért nem mindegy, hogyan táplálkozik a kismama. Ezen persze nem azt kell értenünk, hogy „két ember helyett” kell ennie: ilyenkor nem a mennyiség növelése szükséges, hanem elsősorban a minőségi…

Hogyan változik az anyai szervezet?

Hogyan változik az anyai szervezet? (2. rész)Hormonális hatások A fogamzás után a szervezetben előre pontosan meghatározott természetes változások és alkalmazkodási folyamatok indulnak be. A terhességi hormonok – a progesztogén és ösztrogén – emelkedett szintje egy…

Egy új élet kezdete

Egy új élet kezdeteA fogamzás Az „Új Élet” a fogamzással kezdődik. Ahhoz, hogy a magzat megfoganjon, nemi érintkezés szükséges a peteérés várható idejében. Szabályos menstruációs ciklus ban ez a termékeny időszak kb. félidőben van két menstruáció között. Ez azt…